Choklad
"Couverturechoklad är en högkvalitativ choklad med högre procenthalt kakaosmör än vad som finns i vanlig choklad och bakchoklad. Tack vare den stora mängden kakaosmör får sådan choklad en extra glansig yta, bättre hållfasthet och en fylligare smak. Använd denna magiska choklad till dopping, gjutning, garnering eller som överdrag!
Dessutom används rapslecitin istället för sojalecitin, vilket garanterar en produkt fri från genmanipulation. Rapslecitin är även en mer närproducerad källa till vegetabiliskt fett.
För optimal hållbarhet bör chokladen förvaras i svala och torra utrymmen gärna med en medeltemperatur på runt 16-18 grader."
Innehåll
Vit 33%: Socker, kakaosmör, mjölkpulver, emuleringsmedel: rapslecitin, bourbon vaniljstång.
Mjölk 39%: Socker, kakaosmör, mjölkpulver, kakao, emuleringsmedel: rapslecitin, bourbon vaniljstång.
Mörk 70%: Kakao, socker, kakaosmör, emuleringsmedel: rapslecitin, bourbon vaniljstång.
Kan innehålla spår av nötter och nötter.
Förvaring
Torrt
Tillverkare: Couverturechoklad
Exkl moms: 63 kronor